Czym jest auto detailing?

Autodetailing

Auto detailing jest to złożony proces całościowego oczyszczania, renowacji oraz konserwacji samochodu. Pojęcie auto detailingu może odnosić się również do konkretnych części pojazdów. Możemy wyróżnić detailing zewnętrzny oraz wewnętrzny. Celem auto detailingu jest poprawienie estetyki pojazdu oraz jego cech użytkowych.

Detailing wnętrza – co obejmuje?

Na detailing wnętrza auta składa się regeneracja, czyszczenie oraz konserwację części pasażera, a także bagażnika. Najistotniejsze działania podejmowane w procesie detailingu wnętrza to między innymi oczyszczenie całej tapicerki, kokpitu, podsufitki i wszystkich części plastikowych, a także metalowych. Przede wszystkim chodzi o odnowienie najmniejszych składowych auta i doprowadzenie do uzyskania stanu fabrycznego.

Detailing zewnętrzny

Na detailing zewnętrzny składa się odnowienie i konserwacja powłoki lakieru auta, jego kół, szyb, a także części chromowanych. Proces regeneracji powłoki lakierniczej dzieli się na trzy poziomy:

  • Czyszczenie karoserii, która dąży do wyeliminowania wszystkich niepożądanych cząstek z powierzchni auta dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków chemicznych, wody, jak i glinki samochodowej.
  • Polerowanie powłoki lakieru – proces ten można uskutecznić ręcznie lub też maszynowo, używając specjalnej maszyny polerskiej, padów oraz past do polerowania. Polerowanie lakieru sprawia, że eliminuje się wszelkie rysy z powłoki klaru, utlenienia, wżerów pochodzenia organicznego, a także inne, nieokreślone wyżej defekty nabyte na powłoce lakieru.
  • Konserwacja – składa się na nią położenie woskowej warstwy ochronnej (w formie pasty czy też mleczka).

Auto detailing – zabezpieczenie lakieru

W usłudze autodetailingu znajduje się także profesjonalne zabezpieczenie warstwy lakierniczej auta. Jednym ze sposobów jest powłoka ceramiczna. Wartość tej usługi wynosi zwykle od 800 złotych w górę. Koszt zależy od tego, jakim środkiem zostanie ona zabezpieczona. Specjalistyczne środki znaleźć można tylko w studiach detailingowych.

Inne zabezpieczenie to folia PPF. Cena jej wykorzystania jest zależna od wielu czynników, więc i jej koszt waha się od 500 do nawet 10-15 tysięcy złotych. Niższa stawka tyczy się oklejenia wyłącznie niewielu składowych nadwozia m.in. lusterek czy też klamek. Natomiast wyższa cena to już wartość całkowitego zabezpieczenia karoserii.

Dowiedz się więcej od profesjonalistów w tej dziedzinie na Promomoto.pl.