Czym jest prosecco?

Fani wina oraz trunków fermentowanych mają do swojej dyspozycji ogrom różnego rodzaju produktów. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów wina jest prosecco wino musujące, które występuje w wielu wersjach. Poszczególne typy prosecco rozróżnia się przeważnie ze względu na intensywność nagazowania, czyli zawartości dwutlenku węgla.

Czym właściwie jest prosecco wino musujące?

Prosecco wino musujące to białe wino, które przeważnie występuje w wersji z dwutlenkiem węgla. Nie jest to jednak reguła, gdyż występuje też wersja stołowa, czyli nieposiadająca w sobie CO2. Trunek pochodzi z Włoch, a większość jego produkcji zlokalizowana jest w okolicach Wenecji. Najbardziej popularną wersją jest prosecco musujące, czyli takie, które zawiera ciśnienie co najmniej 3 bary. Jest oni spowodowane zawartością dwutlenku węgla. Często spotyka się również wersję perlistą, czyli taką, która posiada ciśnienie minimum 1 bar, a niekiedy dochodzi nawet do 2,5 bar. Jest to wersja średnio nasycona dwutlenkiem węgla i jest bardzo popularna, gdyż jej smak jest stosunkowo neutralny dla pijącego. Ilość CO2 zawarta w wersji perlistej nie jest drażniąca, a jej spożywanie jest przyjemne. O takim prosecco wino musujące można powiedzieć, że jest pijalne.

Wersja stołowa prosecco

W produkcji jest również wersja bez zawartości dwutlenku węgla. Prosecco wino musujące bez zawartości CO2 nazywa się wersją stołową. Nazwa być może wzięła się stąd, że jest to wino najbardziej neutralne smakowo ze wszystkich wersji i posiada ono największy stopień pijalności. Świetnie nadaje się do obiadu czy kolacji, a także na inne okazje, w tym do popijania w ciągu dnia.