Jak napić się wina prosto z beczki?

Choć nie wszyscy z nas mieli okazję zwiedzić kiedyś winnicę, to jednak wyposażeni w informacje z książek czy filmów mamy świadomość, że wino w winnicach leżakuje w – dębowych najczęściej – beczkach. Aby jednak mogło udać się w dalszą drogę, najczęściej przelewane jest do szklanych butelek. W tej formie trafia na nasze stoły, do domów i restauracji. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna forma, w jakiej wino może dotrzeć do ostatecznego odbiorcy – na rynku dostępne jest także wino beczkowe.

Wino z nalewaka

Taka forma podania wina budzi wśród wielu osób mieszane uczucia. Z jednej strony, jest to pewne nawiązanie do tradycji i pierwotnej formy – czyli właśnie do wina leżakującego w beczce w winnicy. Z drugiej jednak wino beczkowe kojarzy się często z piwem z nalewaka, przez co może wydawać się alkoholem gorszej jakości, tańszym i mniej wyrafinowanym a także bardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych. Okazuje się jednak, że większość tych obaw jest zupełnie nieuzasadniona. Wino z beczki, jeśli jest odpowiednio przygotowane i przechowywane, nie ustępuje jakością i smakiem swoim butelkowanym odpowiednikom. Nawet wino musujące zachowuje w beczce wszystkie swoje właściwości, w tym „bąbelki”.

Gdzie znaleźć wino beczkowe?

Wina z beczki serwowane są coraz częściej w restauracjach w całej Polsce. Możliwe jest także zamówienie jednej lub kilku sztuk beczek przez osoby prywatne. Podobnie jak mobilny bar, taka forma podania alkoholu może stanowić dużą atrakcję na przyjęciu okolicznościowym lub imprezie firmowej.