Opieka nad małym dzieckiem a powrót do pracy – jak to pogodzić?

Jesteś mamą małego dziecka? Chcesz lub musisz wrócić do pracy? Nie wiesz, jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem? Nasz tekst może dostarczyć Ci przydatnych wskazówek, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Dlaczego kobiety decydują się na powrót do pracy?

Trzeba przyznać, że kobiety decydują się na powrót do pracy z wielu różnych powodów. Największy odsetek wskazuje, że efekt bardzo wysokich kosztów utrzymania, ponieważ z jednej pensji trudno utrzymać rodzinę. Dlatego wiele kobiet, zamiast siedzieć na urlopie macierzyńskim, decyduje się wrócić szybko do pracy.

Oczywiście nie brakuje też kobiet, które odnoszą sukcesy w życiu zawodowym, więc dla nich szybki powrót do pracy to normalny bieg rzeczy, ponieważ nie chcą stracić tego, co udało im się osiągnąć. Poza tym zdarzają się też przypadki, gdy kobiety wracają do aktywności zawodowej, ponieważ obawiają się, że po dłuższym urlopie macierzyńskim nie będą miały już do czego wracać.

Opieka nad małym dzieckiem a powrót do pracy – jakie mamy możliwości?

Niezależnie od tego, jakie pobudki nami kierują, to zawsze mamy kilka sposobów na to, by pogodzić pracę z opieką nad małym dzieckiem. W najlepszej sytuacji są młodzi rodzice, którzy mogą liczyć na wsparcie dziadków, ciotek, czy wujków, ponieważ w takich przypadkach mogą powierzyć swoje dziecko pod opiekę zaufanych osób, zwłaszcza jeśli te dysponują odpowiednią ilością czasu i są chętne pomóc.

Jeśli okaże się, że jesteśmy zdani sami na siebie, to wtedy pod uwagę możemy wziąć żłobek dla dzieci. Do swojej dyspozycji mamy prywatne placówki oraz publiczne. Najtaniej wyniosłoby nas oddanie dziecka do publicznej placówki, lecz liczba miejsc jest zwykle ograniczona, a jakość usług pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego lepszym wyborem może okazać się prywatny żłobek, zwłaszcza jeśli wybór padnie na najlepszy z rynku. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrudnić profesjonalną nianię. To rozwiązanie będzie oczywiście dobrym wyborem dla tych rodziców, których dochody są na naprawdę wysokim poziomie, ponieważ niani trzeba będzie zapłacić normalną pensję.

Komu ostatecznie powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem?

Jeśli mamy zapewnione wsparcie ze strony rodziny i mieszkają blisko nas, to do nich warto zgłosić się po pomoc. Z kolei jeśli musimy radzić sobie sami, to już lepszym wyborem będzie prywatny żłobek dla dzieci. Owszem będzie się to wiązać z pewnymi kosztami, ale i tak będą one niższe niż te, jakie trzeba ponieść za zatrudnienie niani. Poza tym to właśnie w żłobkach opiekę nad maluchami sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel, więc nie będziemy musieli obawiać się o bezpieczeństwo dziecka.