Sprawdzone metody walki z dalekowzrocznością

Dalekowzroczność i krótkowzroczność to schorzenia, które zaczynają objawiać się wraz z wiekiem i są uważane za dość naturalne. Jako wady wzroku, ciężko jest je skorygować operacyjnie, gdyż wynikają albo z procesów starzeniowych oka, albo z nieodpowiednich proporcji budowy oka. To zbyt małe rozmiary gałki ocznej sprawiają, że promienie świetlne zostają przy dalekowzroczności skupione już za siatkówką, przez co wszystko wydaje się zlokalizowane dalej, aniżeli jest w rzeczywistości.

Walka z dalekowzrocznością

Teoretycznie łatwiej jest więc profilaktycznie zapobiegać takim przypadłością jak dalekowzroczność, aniżeli później realnie je leczyć. Okulary wydają się być jedynym, ale za to bardzo skutecznym sprzymierzeńcem w walce z tą wadą. U osób, które mają problem z właściwym widzeniem dochodzi często mimowolnie do kurczenia mięśni wokół gałek ocznych, co zmusza je do odpowiedniej akomodacji i właściwego odwzorowania obserwowanej przestrzeni czy przedmiotu.

Postępowanie dalekowzroczności

To oczywiście sprawia, że dalekowzroczność na dłuższą metę jest dla obciążonego tą wadą człowieka bardzo uciążliwa. Walczyć można z nią przede wszystkim metodami nieoperacyjnymi, a więc poprzez dostosowanie właściwych okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych. U osób z diagnozowaną tą konkretną wadą wzroku niemal gwarantowane jest dalsze postępowanie wady, co oznacza konieczność regularnych wizyt kontrolnych.