Adwokat czy radca prawny – z czyich usług najlepiej skozystać?

Dla wielu osób może wydawać się dziwnym fakt, że radca prawny i adwokat to dwa odmienne zawody. Oczywiście, aby wykonywać zarówno jeden jak i drugi koniecznym jest ukończenie studiów prawniczych oraz zrobienie aplikacji, która daje prawo do wykonywania zawodu. Zdecydowana większość osób, na każdy zawód wykonywany w tejże branży (poza prokuratorem i sędzią rzecz jasna) mówi po prostu prawnik i oczywiście jest to jak najbardziej prawidłowe nazewnictwo, ponieważ osoba, która ukończyła kierunek prawo, jest notabene prawnikiem. Nie mniej jednak, kiedy potrzebne jest wsparcie w którejkolwiek dziedzinie prawa warto mieć świadomość tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas adwokat czy radca prawny.

Adwokat czy radca prawny – który lepszy?

Nie należy porównywać obu tych zawodów w kwestiach – lepszy, gorszy. Każda z tych profesji różni się od siebie możliwościami i zakresem kompetencji. Radca prawny to zawód, który dysponuje takimi samymi uprawnieniami jak adwokat i są one jeszcze uzupełnione o szereg innych. Adwokat natomiast może przede wszystkim udzielać pomocy prawnej.

Kiedy podjąć współpracę z adwokatem?

Między innymi wtedy, gdy potrzebujemy aby ktoś udzielił nam porady prawnej, sporządził dla nas opinię prawną oraz wystąpił w naszym imieniu przed sądem, a także przed urzędem. Podjęcie współpracy z adwokatem powinno być przede wszystkim podyktowane rodzajem sprawy, w jakiej potrzebna nam będzie pomoc. Warto pamiętać o tym, że adwokat nie ma wszystkich uprawnień radcy prawnego, natomiast radca prawny ma wszystkie uprawnienia adwokata.