Czy można samodzielnie zbudować podjazd z kostki brukowej?

Utwardzenie podłoża na podjeździe do garażu to niezwykle słuszna decyzja – w okresach dużych opadów deszczu czy śniegu przejeżdżanie i przechodzenie po ubłoconym wjeździe to naprawdę żadna przyjemność. Jeśli już zdecydujemy się na układanie kostki brukowej na podjeździe, warto zastanowić się, czy chcemy zatrudnić w tym celu profesjonalną firmę, czy też jesteśmy w stanie zrobić to sami.

Jak samodzielnie przeprowadzić układanie kostki brukowej?

Jak w przypadku każdej niemal czynności, układanie kostki brukowej należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. To niezwykle istotne, bo warunkuje wszystko, co dzieje się potem, w tym wytrzymałość podjazdu i kwestię radzenia sobie z odprowadzaniem wody. W tym zakresie należy też pamiętać o odpowiednim spadku – tak, aby woda mogła swobodnie spływać po naszym podjeździe. Dopiero na właściwie przygotowanym podłożu możemy rozpocząć właściwe prace.

Jaką kostkę wybrać?

Na rynku dostępna jest kostka brukowa w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. O ile te pierwsze kwestie są zależne jedynie od naszej estetyki i pomysłu na podjazd, o tyle rozmiar, a zwłaszcza grubość kostki, powinna zależeć od przeznaczenia terenu, na którym ma ona zostać użyta. Dla podjazdów przeznaczonych dla samochodów osobowych zaleca się wybrać kostkę o grubości minimalnej 6 cm.

Kiedy kostka jest już wybrana i ułożona, należy jeszcze zagęścić podłoże (pomocne będzie tutaj urządzenie nazywane wibratorem płytkowym) i posypać powierzchnię drobnym piaskiem – osadzi się on między kostkami, przez co zostaną one nieruchome. Tak przygotowana powierzchnia jest już gotowa do użytku.

Samodzielnie czy z firmą?

Układanie kostki brukowej, jak widać z opisu powyżej, jest zadaniem wieloetapowym, wymagającym sporo pracy i czasu. Jeśli mamy wątpliwości, czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, zawsze mamy możliwość zatrudnienia firmy, która zajmuje się takimi pracami np. Malbud. Mamy wówczas pewność, że podłoże zostanie przygotowane sprawnie i profesjonalnie.