Do jakiego prawnika udać się ze swoją sprawą?

Polacy coraz częściej korzystają z usług prawników. Zjawisko to należy uznać za pozytywne – coraz częściej bowiem jesteśmy świadomi, że swoje sprawy warto powierzyć profesjonalistom. Zdarza się jednak, że gubimy się w uprawnieniach przedstawicieli różnych zawodów prawniczych i nie jesteśmy pewni, do kogo udać się z naszą sprawą. Warto więc poznać najczęściej spotykane tytuły i wyjaśnić różnice między nimi.

Do kogo możemy pójść?

Kiedy rozmawiamy o potencjalnej konsultacji naszego problemu prawnego, najczęściej pojawiają się w naszej głowie trzy pojęcia:

  1. prawnik
  2. adwokat
  3. radca prawny.

Czym się różnią? Prawnik to określenie najszersze – oznacza każdą osobę, która uzyskała tytuł magistra prawa, tzn. ukończyła studia magisterskie na tym kierunku. Każdy adwokat i radca musi więc być prawnikiem. Jeśli jednak osoba, do której się udajemy, nie posiada żadnego z tych dwóch tytułów, musimy mieć świadomość, że jej uprawnienia są ograniczone – przede wszystkim nie będzie ona mogła być naszym pełnomocnikiem w sądzie. Więcej informacji o zasięgnięciu pomocy możecie znaleźć pod adresem https://kancelariaminsk.pl/

Prawnicy sądowi

Wybór pomiędzy dwoma pozostałymi zawodami w zasadzie zależy od naszego uznania. Różnice między nimi są raczej historyczne, a dziś ich uprawnienia zostały praktycznie zrównane. Każdy z nich może reprezentować nas w sądzie, także w sprawach karnych (wbrew obiegowej opinii, że mogą to robić tylko adwokaci). Różnica między nimi sprowadza się dziś głównie do tego, że adwokaci, jako przedstawiciele tzw. wolnego zawodu, nie mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – jest to jednak kwestia istotna raczej dla przedsiębiorców, a nie dla klientów indywidualnych.