Jak pomaga nam preparat Levopront?

Istnieje wiele leków przeciwkaszlowych, jednym z nich jest levopront, który jako jeden z nielicznych może być stosowany w leczeniu kaszlu u dzieci. Lek ten, w odróżnieniu od leków opioidowych działa obwodowo, a nie ośrodkowo (tzn., że nie działa na pień mózgu, a na oskrzela), co gwarantuje wyższe bezpieczeństwo oraz skuteczność. Lek ten stosowany może być w objawowym leczeniu kaszlu.

W jaki sposób działa Levopront?

Levopront działa obwodowo na oskrzela, głównie wpływając na aktywację tzw. włókien C. Są to wolno przewodzące włókna nerwowe, które dostarczają unerwienie do nabłonka oddechowego, którego drażnienie odpowiedzialne jest za wywoływanie kaszlu. W badaniach dodatkowo substancja wykazuje częściowe działanie przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne) oraz rozszerzające oskrzela. W innych badaniach udało stwierdzić się działanie miejscowo znieczulające. Lek hamuje skurcz oskrzeli, za który odpowiedzialne mogą być substancje aminowe, takie jak bradykinina, serotonina, histamina. Lek dość długo wykazuje działanie przeciwkaszlowe, ale nie ulega kumulowaniu się.

Jakie są przeciwskazania do stosowania preparatu Levopront?

Wśród przeciwskazań należy wskazać na nadwrażliwość na składniki preparatu oraz nadmierne wydzielanie śluzu w drogach oddechowych (rozstrzeń, mukowiscydoza), zaburzenia czynności nabłonka oddechowego (zespół Dyskinezy rzęsek) oraz w trakcie ciąży i karmienia piersią. Czasami przy stosowaniu preparatu Levopront mogą pojawić się niewielki bóle brzucha, nudności, wymioty – są one jednak bardzo rzadkie.
Leczenie przeciwkaszlowe tym preparatem jest bezpieczne i skuteczne, głównie ze względu na obwodowe działanie na drogi oddechowe.