Jak właściwie serwisować silnik?

Silnik to jeden najważniejszych podzespołów nie tylko samochodów, ale również motorówek, kosiarek czy innych urządzeń gospodarstwa domowego i pojazdów mechanicznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby o niego właściwie dbać, żeby posłużył przez długie lata bez konieczności jego naprawy.

Czyszczenie silnika

Należy zdać sobie sprawę, że właściwy serwis silników pozwala na jego pracę przez wiele lat, jednak i on wymaga wyczyszczenia. Często z ofertą czyszczenia silnika można spotkać się na myjniach samochodowych, które posiadają własną obsługę. Niemniej, taki serwis silników polega tylko na powierzchownym umyciu go za pomocą środka chemicznego. Prawdziwy serwis silników i jego czyszczenia polega na rozkręceniu go do części pierwszych, staranne ich wyczyszczenie oraz nasmarowanie podzespołów i jego ponowne skręcenie w całość. Warto aby takie zabiegi robił wykwalifikowany mechanik, który gwarantuje jakość wykonania usługi. Takie zabiegi wykonuje choćby serwis iveco, który skrupulatnie czyści silniki.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia silnika?

Podczas zabiegu należy uważać na wszystkie kable elektryczne. Ważne, aby na czas czyszczenia odłączyć akumulator, a najlepiej go wyjąć. Zabezpieczyć też należy filtr powietrza i ewentualnie układ dolotowy. Również używanie nieodpowiednich środków może zaszkodzić silnikowi. W sklepach motoryzacyjnych można znaleźć specjalnie dedykowane płyny do czyszczenia silnika. Serwis silników jest szczególnie ważny, gdy samochód jest używany do poruszania się na długich trasach. Jego odpowiednie wyczyszczenie pomaga zlokalizować ewentualne zacieki i zapobiec awarii, której naprawa dosyć często jest bardzo kosztowna.