Konstrukcja i przeznaczenie wtryskarek na tworzywa sztuczne

Zabawki, elementy wyposażenia domu i samochodu, narzędzia ogrodnicze czy gniazdka do prądu – produkowane są w dużej mierze z tworzyw sztucznych. Są to często mieszanki różnych tworzyw lub tworzywo stanowi jeden z elementów danego urządzenia albo przedmiotu. Bez względu jednak na procentowy skład tworzywa w wyrobie – do pracy z tworzywami zawsze potrzebne są wtryskarki hydrauliczne do plastiku i innych tworzyw. Hydrauliczna konstrukcja składa się przede wszystkim z zasobnika, w którym znajduje się granulat tworzywa sztucznego oraz cylinder, w którym następuje jego roztopienie przy udziale wysokiej temperatury. Następnie z tego cylindra, przy pomocy tzw. „ślimaków” uplastycznione tworzywo transportowane jest do formy, tzw. „kształtki” gdzie ostatecznie zastyga, wychładza się i twardnieje, uzyskując swój ostateczny kształt.

Wtryskarki hydrauliczne o szczególnych możliwościach

Na rynku producentów wtryskarek istnieje wiele typów konstrukcji i rozwiązań inżynieryjnych, które sprawdzają się idealnie – w zależności od wielkości i typu produkcji. Niektórzy oferują wyłącznie wtryskarki hydrauliczne, które na rynku obecne są od wielu dekad, wciąż mniej jest na rynku wtryskarek elektrycznych, ale i te mają swoje zalety. Właściciele firm szczególnie chętnie wybierają modele hydrauliczne, ponieważ są one tańsze i łatwiejsze w późniejszej konserwacji – ich serwis jest również tańszy. Mają także spore możliwości jeśli chodzi o parametry pracy – np. dają możliwość zakupu wtryskarki niskociśnieniowej lub wyposażeń w napęd serwohydrauliczny.

Istotne parametry pracy wtryskarek

Jednym z najważniejszych parametrów, który wyróżnia poszczególne wtryskarki hydrauliczne jest siła docisku lub zamknięcia, wyrażona w tonach lub kiloniutonach. Modele dostępne na rynku gwarantują tę siłę docisku formy od 80 do nawet 4000 ton, co czyni je przydatnymi zarówno w mniejszych warsztatach i zakładach jak i umożliwia ich pełne wykorzystanie w wielkoskalowym przemyśle. Coraz częściej producenci tych urządzeń wyposażają je w podwójne, a nawet potrójne układy chłodzenia i dodatkowe systemy oszczędzania energii, które pozwalają w wydatny sposób obniżyć koszty zużycia prądu w wykorzystującej je firmie.

Autor: https://stexor.pl/